Mix
Random mix of pages and files
elektronika
2023.09.05 19:01:38 HW Gilhad

1   Elektricky vyhřívaná odsávačka cínu

za 128,-Kč i s dopravou (teď koukám už za 170) věc, která mě vyloženě nadchnula, když jsem ji zkusil. Totiž, ztratila se mi odsávačka, rozbila páječka, (a ještě pár podobných veselostí), tak jsem se vydal na nákup náhradních. A tohle na mě vyskočilo u těch odsávaček, tak jsem si řekl, že teda zkusím, jestli to funguje a jestli by to bylo použitelné, když tak to vyhodím a koupím normální odsávačku.

Odsávačka se používá, když něco připájíte a chcete to odpájet. Páječkou nahřejete cín ve spoji, pak jí dáte pryč a honem tam strčíte odsávačku, než to zchladne, stisknete tlačítko, píst vyskočí a při troše štěstí a hodně cviku to vsrkne dost cínu na to, aby se s tou připájeností dalo něco dělat. Při troše smůly, zaváhání a tak to nevsrkne dost, nebo už je ochlazený a neteče, takže zamáčknete píst, vezmete páječku a celé znova. Jde to, ale když to není potřeba, tak se tomu člověk raději vyhne.

Tak jsem tohle nažhavil, přiložil k jednomu pinu, stiskl čudlík, píst vyskočil a cín zmizel. Palcem jsem zamáčknul píst, přiložil k druhému, srk a cín nikde. Než jsem se nadál, tak jsem jich takhle objel všech 60+ a součástky místo dolování prostě vyklepnul. A netrvalo to ani minutu. Prostě zjevení. Jak to má vyhřívaný hrot (a já vzal 36W, což je docela dost, když uvážím, že jsem to pájel půjčenou 12W páječkou a šlo to) , tak to po letmém přiložení ten cín prostě roztaví na fleku, protože ta díra pojme nožičku součástky, ta hlavice je proti páječce masivní, ale na normální rozteč 0.1inch (2.54 mm) se naprosto v pohodě vejde, takže na cín tlačí velkou plochou, velkou tepelnou servačností a velkou teplotou (protože výkon - čím víc, tím víc adidas - fakt jsem rád, že jsem vzal 36W a ne o fous levnějších 30W), cín se okamžitě roztaví a jak ta hlavice je okolo a píst saje, tak jde vduch hlavně tou dírkou zespoda okolo součástky, čímž vcucne hlavně to, co tam tu součástku drží. Plocha hlavice se opře o plošňák všude okolo a těsní a hřeje. Takže ji tam člověk dá v klidu, rychle a naprosto kolmo a správně a než se přesně strefí, tak je roztaveno a dá se srkat. Prostě to jde naprosto krásně a pohodově a hrozně rychle a čistě k tomu :)

EU/US Plug 36W Electric Vacuum Solder Sucker Welding Desoldering Pump/Soldering Iron/Removal Solder Iron Pen Welding Repair Tool

https://www.aliexpress.com/item/1005005612529612.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.77.21ef1802sMK7DD

Sucker