Mix
Random mix of pages and files
elektronika
2023.09.05 19:01:38 end HW Gilhad

Elektricky vyhřívaná odsávačka cínu

za 128,-Kč i s dopravou (teď koukám už za 170) věc, která mě vyloženě nadchnula, když jsem ji zkusil. Totiž, ztratila se mi odsávačka, rozbila páječka, (a ještě pár podobných veselostí), tak jsem se vydal na nákup náhradních. A tohle na mě vyskočilo u těch odsávaček, tak jsem si řekl, že teda zkusím, jestli to funguje a jestli by to bylo použitelné, když tak to vyhodím a koupím normální odsávačku.

Odsávačka se používá, když něco připájíte a chcete to odpájet. Páječkou nahřejete cín ve spoji, pak jí dáte pryč a honem tam strčíte odsávačku, než to zchladne, stisknete tlačítko, píst vyskočí a při troše štěstí a hodně cviku to vsrkne dost cínu na to, aby se s tou připájeností dalo něco dělat. Při troše smůly, zaváhání a tak to nevsrkne dost, nebo už je ochlazený a neteče, takže zamáčknete píst, vezmete páječku a celé znova. Jde to, ale když to není potřeba, tak se tomu člověk raději vyhne.

Tak jsem tohle nažhavil, přiložil k jednomu pinu, stiskl čudlík, píst vyskočil a cín zmizel. Palcem jsem zamáčknul píst, přiložil k druhému, srk a cín nikde. Než jsem se nadál, tak jsem jich takhle objel všech 60+ a součástky místo dolování prostě vyklepnul. A netrvalo to ani minutu. Prostě zjevení. Jak to má vyhřívaný hrot (a já vzal 36W, což je docela dost, když uvážím, že jsem to pájel půjčenou 12W páječkou a šlo to) , tak to po letmém přiložení ten cín prostě roztaví na fleku, protože ta díra pojme nožičku součástky, ta hlavice je proti páječce masivní, ale na normální rozteč 0.1inch (2.54 mm) se naprosto v pohodě vejde, takže na cín tlačí velkou plochou, velkou tepelnou servačností a velkou teplotou (protože výkon - čím víc, tím víc adidas - fakt jsem rád, že jsem vzal 36W a ne o fous levnějších 30W), cín se okamžitě roztaví a jak ta hlavice je okolo a píst saje, tak jde vduch hlavně tou dírkou zespoda okolo součástky, čímž vcucne hlavně to, co tam tu součástku drží. Plocha hlavice se opře o plošňák všude okolo a těsní a hřeje. Takže ji tam člověk dá v klidu, rychle a naprosto kolmo a správně a než se přesně strefí, tak je roztaveno a dá se srkat. Prostě to jde naprosto krásně a pohodově a hrozně rychle a čistě k tomu :)

EU/US Plug 36W Electric Vacuum Solder Sucker Welding Desoldering Pump/Soldering Iron/Removal Solder Iron Pen Welding Repair Tool

https://www.aliexpress.com/item/1005005612529612.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.77.21ef1802sMK7DD

Sucker

Mikroskop pro pájení

Věc, kterou jsem potřeboval už dávno, ale jednak nebyly dostupné a jednak by stály příšerně moc. Ale čas je běžec s dlouhým krokem ...

Takový mikroskop totiž umožní vidět, co dělám a díky osvětlení a zvětšení i jak dobře to dělám a pokud dělám věci, co mají 100 nožiček, širokých 0.22 mm a s mezerama 0.27 mm, tak mi opravdu obyčejné oči nestačí. A navíc cín při těchto rozměrech už něco jako gravitaci ignoruje zcela a vzlínání a povrchové napětí mu umožňují dělat strašlivé věci. A i nepatrná mikrokapička schovaná za nožičkama dokáže zařídit solidní zkrat, ale ani prohřátí s fluxem ještě neznamená, že by třeba prostě stekla dolů, nebo si aspoň vybrala ke které nožičce se to chce tulit - nejspíš se bude chtít tulit k oběma naráz a ještě se vyšplhá výš do hůř viditelného a mnohem hůř přístupného místa a bude se tvřit, že tam není. Když ji člověk uvidí i tak, tak s ní aspoň může zkusit něco dělat.

No a taky jak stárnu a horší se mi nejen zrak, tak možnost vidět ostře, v rozumné vzdálenosti, pohodlném posezu a s príma osvětlením co to přesně pájím a jak je mnohem pohodlnější, než se nad tím hrbit a ěťouchat si brýlema do pájecího pera :)

Tak jsem v Číně koupil Andonstar AD210 10.1inch 12 Million Pixels IPS Digital Microscope 260X Magnification Microscope with LED Light for Soldering

https://vi.aliexpress.com/item/1005005743535308.html (nebo hledat "AD210 Microscope" ) cena zrovna 2,020 Kč i s dopravou, já kupoval za 2.053 Kč a došlo asi za týden.

elektronika_mikroskop.png

Na obrázku vypadá hezky, ale otázka je, co umí. Číňan píše něco o zvětšení 260x, jinde max 260x, jinde under 500x, jinde zase 50x-1500x a fotky displaye jsou typicky fotošopované a mnohdy se to ani nesnaží zakrýt. A jindy se sice snaží, ale je vidět, že to co je na obrazovce není to, co je pod mikroskopem, ačkoli je obojí "elektronika".

A navíc samozřejmě zvětšení závisí na vzdálenosti od předmětu, čím blíž, tím větší ...

Takže jsem si to změřil doma sám - nejdřív nějaké neorganizované fotky, kde je pod mikroskopem můj úžasný přípravek pro hradlové pole http://mix.gilhad.cz/Blog/Blog.html#breakboard-atf1504 (celé je to nastavené "nějak", protože jsem přitom zkoumal ovládání).

elektronika_mikroskop-DSC_8180.s.jpg

Je vidět filtrační kondík a piny asi tak 25-45 (tedy skoro celá strana číslo dvě - ta, která je objektivu nejblíž a nejlíp viditelná - ale hlavně jsem si na ní mohl snadno zkoušet podle obrazovky sahat na piny). Na dalším obrázku jsem přez konídk položil nějaký náhodný "klasický" integráč - SN74HC259N konkrétně - 2x8 pinů s roztečí 0.1" - pro porovnání nožiček

elektronika_mikroskop-DSC_8183.s.jpg

A protože mikroskop umí ukládat obrázky na SD kartu, tak budu nadále používat ty a neřešit, jak zaostřit na celý bazmek a pořešit blesk a světla aby bylo vidět, že LEDkové lampičky svítí silně, optika si to trochu přisvětluje a na monitoru se to zobrazuje dobře a automaticky si to dělá správnou expozici.

Takže mikroskop asi tak nahoře, klasický integráč SN74HC259N

elektronika_mikroskop-PICT0001.jpg

Mikroskop nahoře, asi tak 10 cm nad podložkou, zvětšení změřeno na 3x (ATF1504 je asi 1.5x1.5 cm, na monitoru asi 4.5x4.5cm, měřeno stejnou šuplérou).

elektronika_mikroskop-PICT0004.jpg

Mikroskop asi 1cm od chipu, zvětšení změřeno na 70x (dvě nožičky s mezerama = 1mm v reálu, 7cm na obrazovce), hezké, ale 1cm je dost málo na rozumné pájení, furt bych si horkou páječkou rýpal do plastového krytu optiky

elektronika_mikroskop-PICT0006.jpg

Mikroskop asi 2cm od chipu, zvětšení 35x, spousta prostoru na pájení, ale samozřejmě se na to musí spíš z boku, než zezhora. To rozostřené "kopyto" je 1.1mm široký hrot D12-T12 pro KSGER-12.

elektronika_mikroskop-PICT0008.jpg

Další věc je, což se na fotkách neprojeví, že ten mikroskop má pro svůj monitor ještě elektronické zvětšení ve třech stupních - 1x, 2x a 4x - takže se to dá zobrazit i 2x nebo 4x větší, čili pro ten 1cm je to 70x4 = 280x a číňan nekecal (až tak moc).

Taky to umí natáčet filmy i se zvukem, ale nic hezkého jsem neudělal, tak jen řeknu, že to prostě funguje.

Má to nějaká tlačítka na předním panelu, ale celkem nic moc, všechno se nastavuje přiloženým dálkovým ovladačem. Komfort taky nic moc, ale dá se to. nastavení se uloží dlouhým stisknutím vypínače na předním panelu.

Umí to invertovat barvy obrazu, udělat ho jen černobílý a otočit vzhůru nohama.A nějaký vícebarevný zamšřovací kříž, kterým se asi dá porovnávat velikost mincí a rovnoběžnost známek, nebo tak něco. A nějaké něco okolo sharpnest, které jsem ještě neprozkoumal dost.

Ovládání světla se myslí jen toho přísvitu na optice, který je v porovnání s LEDlampičkama docela slabý.

Čas se dá nastavit a propisuje se do fotek/videa, ale po vypnutí se zastaví, žádné RTC tam není, takže když to zapnete druhý den, tak zjistíte, že uteklo jen pár sekund ... Jelikož po vysypání karty čísluje fotky/videa znova od začátku, tak aspoň něco, ale stejně je to na nic.

Ale tak s tím už si člověk poradí, když to ví.

Pájet se rozumně dá se zvětšením 3x-140x pokud se to celé posune dost vysoko, nebo nízko a přidá se elektronický zoom. Pohyb plynulý, lag malý (nepozoroval jsem, rozhodně mi vadila víc vlastní neobratnost). Fotky rozumné, 1920x1080 JPG 1.5-2MB. Video se asi trochu cuká.

Kdybych to měl už při pájení toho chipu, tak by mi nožičky lícovaly.